جمعه ١٠ تير ١٤٠١
صفحه اصلی > راهنماها و بروشورها > معرفی ORCID 

معاونت تحقيقات و فناوري

مديريت اطلاع رساني و كتابخانه مركزي


دریافت نسخه

معرفی ORCID

Open Researcher and Contributor ID

ORCID مخفف Open Researcher and Contributor ID است. شناسه ORCID در واقع یک کد 16 رقمی و انحصاری برای هر نویسنده می باشد. این شناسه برای هر فرد منحصر به فرد و دائمی است. ORCID ابداع شده است تا ابهامات مربوط به نام های مختلف یک نویسنده را برطرف کند و به آن ها کمک کند. محققان و ابداع کنندگان می توانند با استفاه از شناسه ORCID پروفایل مربوط به مقالات چاپ شده، ثبت اختراعات، تحقیقات، گرانت های گرفته شده را تهیه نمایند و رزومه علمی خود را ثبت نمایند. همچنین پژوهشگران می توانند به سادگی داده های خود را از پایگاه داده های دیگر مانند Scopus, Researcher ID وارد پروفایل خود نمایند. به جای ارسال رزومه خود می توانند شناسه ORCID خود را ارسال نمایند تا داوران و افراد دیگر با استفاده از این کد وارد صفحه نویسنده شده و رزومه پژوهشگر را مشاهده نمایند. علاوه بر این، امکان تبادل اطلاعات بین این شناسه با Researcher Id نیز وجود دارد. سیستم ORCID طوری طراحی شده است که با ژورنال ها و مراکز تامین کننده بودجه و گرانت های پژوهشی هماهنگ است. بسیاری از مراکز پژوهشی و ناشران سیستم خود را با ORCID یکپارچه کرده اند. شناسه ORCID سریعاً در حال گسترش است و از حامی های مشهور آن می توان به Wiley, Springer, Elsevier, Science, Nature اشاره نمود.

برای شروع عضویت به آدرس www.orcid.org مراجعه نمائید و روی SIGN IN کلیک کنید.

 

مرحله اول

در این مرحله مطابق شکل زیر روی Register for an ORCID-ID کلیک نمائید. در صورتی که قبلاً ثبت نام انجام داده باشید با وارد کردن ORCID-Id یا پست الکترونیکی و کلمه عبور روی Sign in  کلیک نمائید

  

برای تکمیل مراحل ثبت نام در مرحله اول کافی است مشخصات فردی شامل اطلاعات نام و نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و کلمه عبور را وارد نمائید.

در این قسمت از ثبت نام مطابق شکل زیر قسمت موافقت با قوانین حفظ حریم خصوصی و نیز استفاده کاربران از داده های مشخص شده only me را انتخاب نموده و روی Register کلیک نمائید. می توانید سه حالت نمایش " عمومی"، "محدود شده" و یا "خصوصی" را برای فعالیت هایتان انتخاب نمائید.

مرحله دوم

در این قسمت یک شناسه دریافت می کنید که مشخص کننده اطلاعات هر فرد است و با این شناسه نیز می توانید وارد صفحه کاربری خود در محیط ORCID شوید.

این قسمت اطلاعات بیوگرافی پژوهشگر می باشد که شامل اطلاعاتی در رابطه با دانشگاه های محل تحصیل و دانشگاه محل فعالیت پژوهشگران می باشد.

در این قسمت مطابق شکل زیر مشخصات گرانت های پژوهشی و مقالات پژوهشگر را ارائه می دهد. در قسمت Add Manually مقالات جدید را بطور دستی وارد نمائید. برای اضافه نمودن مقالات پژوهشگران کافی است یکی از سه گزینه Search & Link, Import Bibtex, Add Manualy را انتخاب کنید.

مرحله سوم

در این مرحله روی Search & Link کلیک کنید. ارتباط با پایگاه دیگر ایجاد می شود و می توانید مقالات خود را از پایگاه داده مورد نظر انتخاب کنید. برای مثال اگر می خواهید، مقالات خود را از پایگاه Scopus وارد کنید بر روی Scopus to ORCID کلیک کنید.

در این مرحله Scopus to ORCID را انتخاب نمائید.

 

در این مرحله پروفایل خود را انتخاب و روی Next کلیک نمائید. لطفاً به تشابه اسمی توجه فرمائید.

در این مرحله نام پروفایل انتخابی مد نظر خود را جهت نمایش در اسکوپوس انتخاب نمایید.

در این مرحله مقالات مربوط به پژوهشگر در Scopus نمایش داده می شود. لازم است هر کدام که متعلق به شما نیست حذف نمائید.

در این مرحله اطلاعات را بازنگری و پس از بررسی و تأئید مقالات، روی Next کلیک نمایئد.

در مرحله بعد آدرس پست الکترونیکی خود را وارد نمایید و روی Send Author ID کلیک کنید. در مرحله آخر لیست مقالات شما به ORCID ارسال می شود.

مرحله چهارم

در این مرحله لینک ورود مستقیم پژوهشگر به Scopus همراه با نمایش Scopus Author ID نشان داده شده است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود، در صورت تمایل در قسمت، Other ID می توانید لینک ورود مستقیم به سایر صفحات پژوهشگر مانند Scopus و Research Id درج نمائید.

مرحله پنجم

نمایش شناسه ORCID در Scopus علاوه بر امکان کلیک ورود مستقیم از ORCID مطابق شکل 4-15 پژوهشگر میتواند وارد Scopus شود و با جست و جوی نام خود در محیط Scopus مطابق شکل زیر به محیط ORCID برگردد. امکان نمایش شناسه ORCID نیز فراهم است.