پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
صفحه اصلی > راهنماها و بروشورها > راهنمای استفاده از کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد 

معاونت تحقيقات و فناوري

مديريت اطلاع رساني و كتابخانه مركزي

دریافت نسخه

 

 

راهنمای استفاده از کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد

معرفی کتابخانه

کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی همدان که از سال 1365 شروع به فعالیت نموده، در حال حاضر در محل پردیس دانشگاه با محیطی آرام و در ساختمانی که دارای دو طبقه و 2 سالن مطالعه مستقل برای خواهران و برادران می باشد، واقع شده است.

مساحت کتابخانه بالغ بر 1250 متر مربع می باشد که 620 متر مربع آن مختص سالن های مطالعه، 350 متر مربع آن مربوط به مخزن کتاب های فارسی و لاتین و 98 متر مربع آن مربوط به بخش پایان نامه و 168 متر مربع مربوط به نشریات ادواری می باشد.

اهداف و وظایف:

این کتابخانه با استفاده از امکانات موجود اهداف و وظایف زیر را به عهده دارد:

1.       ارائه خدمات کتابخانه ای به مراجعین در زمینه های مختلف از جمله کتاب، نشریات ادواری، پایان نامه ها و طرح های پژوهشی

2.       اطلاع رسانی در زمینه استفاده از منابع الکترونیکی

3.       تنظیم و اجرای برنامه های آموزشی و کارگاه های علمی

4.       شناسایی نیازهای اطلاعاتی مراجعه کنندگان و تهیه منابع مورد نیاز آن ها

5.       همکاری با گروه های پژوهشی برای اجرای بهتر روش ها و استاندارد های جدید در زمینه امور کتابخانه

بخش امانت

کتابخانه مرکزی با بیش از 98679 جلد کتاب فارسی و لاتین در رشته های مختلف پزشکی اماده ارائه خدمات به دانشجویان و مراجعین محترم می باشد.

دانشجویان جدیدالورود بعد از دریافت شماره دانشجویی، به بخش امانت کتابخانه مرکزی مراجعه نموده و فرم مربوط به عضویت در کتابخانه را تکمیل می نمایند. جهت دانشجویان فوق الذکر کارت سه منظور(سلف، دانشجویی و کتابخانه مرکزی) از طریق آموزش کل صادر می گردد. جهت جست و جوی کتابهای مورد نیاز دانشجویان می توانند از کامپیوترهای مستقر در کتابخانه مرکزی که مجهز به نرم افزار ویژه جست و جو در کتابخانه هستند استفاده نمایند و یا از راهنماهای الصاق شده به قفسه های کتب بخش امانت جهت جست و جوی موضوعی کمک بگیرند. با ارائه کارت عضویت کتابخانه دانشجویان کارشناسی و دکتری عمومی و کارمندان دانشگاه: 3 جلد به مدت 8 روز، دانشجویان کارشناسی ارشد و متخصص 4 جلد به مدت 15 روز، اعضائ هیأت علمی: 10 جلد به مدت 30 روز و دانشجویان ممتاز 4 جلد به مدت 10 روز امانت داده می شود و در صورت تأخیر در عودت کتب امانت گرفته شده به ازای هر روز تأخیر مبلغ 500 ریال( در روزهای امتحان 1500 ریال) به عنوان جریمه تأخیر کتب اخذ خواهد شد. جریمه دیرکرد کب به ازای هر روز مبلغ 2000 ریال برای کارکنان و در صورت مفقود شد کتب می بایست کتب مفقودی را با هماهنگی مسئول بخش سفارشات کتابخانه خریداری نماید. جهت تمدید کتب در صورت وجود نسخ دیگر از کتاب مذکور با تأیید متصدی بخش کتاب مورد نظر تمدید می گردد.

بخش کتابهای الکترونیک (E-Books)

در این بخش مجموعه ای از CD ها که اغلب مربوط به منابع اصلی دروس پایه پزشکی و برخی از اطلسها می باشد گرآوری شده است. با ارائه کارت شناسایی ترجیحاً کارت دانشجویی CD ها را به امانت بگیرند.

بخش مجلات:

بخش مجلات کتابخانه مرکزی به دو صورت چاپی و الکترونیکی ارائه می شوند که آماده ارائه خدمات به دانشجویان و مراجعین محترم می باشد. لازم به ذکر است، مجلات موجود در این بخش به هیچ عنوان امانت داده نمی شود. دانشجویان می تواند از مجلات موجود در بخش مذکور در محل کتابخانه مرکزی استفاده نمایند و در صورت نیاز به مجلات، با ارائه کارت دانشجویی اقدام به کپی از صفحات مورد نیاز خود کنند.

میز مرجع الکترونیک:

جهت مطالعه و آشنایی با مجلات و بانک های اطلاعاتی الکترونیک مورد اشتراک دانشگاه و دیگر پایگاه های اطلاعاتی در حوزه پزشکی می توان با مراجعه به بخش مجلات و با راهنمایی کتابداران جهت جستجو و دانلود مقالات استفاده کرد.

بخش مرجع:

بخش مرجع کتابخانه مرکز حاوی کتب فارسی و لاتین با موضوعات پزشکی و همچنین طرح های تحقیقاتی و پایان نامه آماده ارائه خدمات به دانشجویان و مراجعین محترم می باشد، لازم به ذکر است، کتب موجود در این بخش به هیچ عنوان امانت داده نمی شود. دانشجویان می توانند از کتب مرجع موجود در این بخش صرفاً در محل کتابخانه مرکزی استفاده نمایند.

ساعت کاری کتابخانه مرکزی:

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 19:45

پنج شنبه از ساعت 8 الی 17:45

سالن مطالعه برادران در طبقه دوم و سالن مطالعه خواهران در طبقه دوم روبروی سالن اجتماعات واقع شده است.

خدمات تحویل مدرک:

اعضائ محترم هیأت علمی دانشجویان و پژوهشگران محترم می توانند نیازهای اطلاعاتی خود را به ایمیل مدیریت اطلاع رسانی و کتابخانه مرکزی به نشانی info.library@umsha.ac.ir ارسال نمایند و همچنین نظرات و پیشنهادات خود را با مدیریت در میان بگذارند.