دوشنبه ١٧ مرداد ١٤٠١
صفحه اصلی > راهنماها و بروشورها > معرفی Researcher ID  

معاونت تحقيقات و فناوري

مديريت اطلاع رساني و كتابخانه مركزي

دریافت نسخه

معرفی Researcher ID

چگونه می توان اطلاعات تخصصی خود را مدیریت کرد و بر اساس اطلاعات استخراج شده از پایگاه تامسون رویترز(ISI) شاخص های علم سنجی خود را مشاهده نمود. شرکت تامسون رویترز به دلیل پایگاه اطلاعاتی Web of Science که به ISI مشهور است شهرت جهانی دارد. قدیمی ترین و معتبرترین پایگاه استننادی، متعلق به این شرکت است. این شرکت از ژانویه 2008 خدمتی به ام شناسه پژوهشگر (Researche ID) را راه اندازی نمود تا پژوهشگران بتوانند با ثبت نام در آن ( که رایگان) است پروفایلی پژوهشی برای خود ایجاد نمایند و سپس بر اساس اطلاعات استخراج شده از ISI، برخی شاخص های مربوط به عملکرد علمی خود را مشاهده کنند. یکی از نکات مثبت ای سرویس این است که امروزه برخی مجلات نیز از شناسه منحصر به فردی که به هر نویسنده در این سایت داده می شود برای شناسایی آن ها استفاده می کنند. اطلاعات و شاخص های که Researcher ID ارائه می کند شامل تعداد مقاله، تعداد کل استناد، متوسط استناد به مقاله، و شاخص H-index است. این ابزار نیز امکان تولید گراف های مربوط به شبکه هم تألیفی  شبکه استنادی مقالات فرد را دارد.

همان طور که اشاره شد یکی از ابزارهای مفید در پایگاه تامسون رویترز My Researcher ID می باشد که در ادامه به شرح برخی از قابلیت های آن از جمله "مدیریت و اشتراک اطلاعات تخصصی پژهشگر" پرداخته شده است.

این قابلیت با ثبت نام و ایجاد شاسه و نام کاربری پژوهشگر با استفاده از گزینه My Researcher ID در صفحه اینترنتی پایگاه تامسون رویترز به شما عزیزان در موارد زیر خدمات ارائه می دهد؛

ایجاد صفحه مجازی Researcher ID در پایگاه تامسون رویترز ISI برای مشاهده اطلاعات کامل و به روز مقالات چاپ شده هر یک از اعضاء محترم هیأت علمی

اطلاع رسانی و محاسبه به روز شاخص های استنادی

ایجاد شناسه اختصاصی به منظور اجتناب از مشکلات مربوط به تشابه اسامی

توجه: گزینه My Researcher Id در صفحه اینترنتی پایگاه اینترنتی تامسون رویترز با علامت فلش قرمز رنگ مشخص شده است.

پس از کلیک روی گزینه My Researcher Id در صفحه اینترنتی پایگاه تامسون رویترز، شکل 2 را مشاهده خواهید کرد. در این مرحله با انتخاب گزینه Register می توانید ثبت نام کنید و از قابلیت های یاد شده که به طور خودکار به روز می شوند، استفاده نمائید.

توجه: گزینه Register در صفحه اینترنتی پایگاه تامسون رویترز با علامت فلش قرمز رنگ مشخص شده است.

پس از تأیید مراحل ثبت نام و دریافت Researcher ID وارد صفحه کاربری خود شوید. و با کلیک روی Add Publications با یکی از سه روش زیر مقالات خود را وارد صفحه اختصاصی خود کنید.

در ادامه شما می توانید از قابلیت های مختلف این صفحه کاربری استفاده کنید. برای مثال با کلیک روی گزینه Citation Metrics در قسمت چپ صفحه کاربری خود، می توانید اطلاعات کامل و به روز مقالات چاپ شده همراه با شاخص های استنادی را ببینید.